Termín přijímacích zkoušek

Ministr školství dnes oznámil, že přijímačky na čtyřleté obory budou zájemci skládat 8. června, na víceletá gymnázia o den později (tj. 9. črvna 2020). Uchazeči budou mít jen jeden pokusný termín.

Zjištění zájmo o dohcázku žáků 9. ročníku - přípravný kurz na přijímací zkoušky

Zjištění zájmu o docházku žáků 9. ročníku - přípravný kurz na přijímací zkoušky Vážení rodiče žáků 9. ročníku, kteří se připravují na přijímací zkoušky. I když jsme je připravovali i dálkovou formou od doby, kdy byly školy uzavřeny, nabízíme vám nyní možnost účastnit se vzdělávacích aktivit vedoucích k přípravě na přijímací zkoušky. Pokud máte o uvedené aktivity zájem, napište nejpozději do 7. května 2020 na adresu: skola@zs-sedlnice.cz (uveďte jméno žáka a vyjádřený souhlas s účastí). První den pošlete po žákovi vyplněné a podepsané čestné prohlášení, které najdete na stránkách školy. Kromě toho budou žáci předem seznámeni s hygienickými pravidly, které bude třeba dodržovat). Organizace aktivit: - 3x týdně dopoledne - 2 x 2 hodiny matematiky, 1 x 2 hodiny českého jazyka (přesný harmonogram vám bude sdělen po zjištění toho, že o docházku máte zájem) - Pondělí: 8 - 9,30 - matematika - Úterý: 8 - 9,30 - český jazyk - středa: 8 - 9,30 - matematika Podmínky: - Žáci přinesou vyplněné a podepsané čestné prohlášení (čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění a seznámení s vymezením rizikových skupin stanovených Ministerstvem zdravotnictví). Pokud zákonný zástupce tento dokument nepodepíše, nebude žákovi osobní účast ve škole umožněna). - S sebou minimálně 2 roušky denně a sáček na uložení roušky (při příchodu a ve společných prostorách je nutno roušku nosit). - Po projevení zájmu budou žáci seznámeni s hygienickými pravidly, které bude třeba dodržovat

Odkaz na stránky CERMATU s ilustračními testy: zde:

Jednotné přijímací zkoušky - informace MŠMT

Proč bude jenom jeden termín jednotných přijímacích zkoušek?
Toto řešení bylo zvoleno, aby se zamezilo hromadnému přesunu cca 100 tisíc uchazečů na střední školy uvedené v přihlášce na druhém místě v rámci celé České republiky. Zároveň se tak zkrátí a zrychlí harmonogram přijímacího řízení. Proč se nebude při přijímacích zkouškách také rozhodovat podle vysvědčení? Využití známek na vysvědčení ze ZŠ jako jediného kritéria pro přijetí na střední školy není možné u oborů, kde je velký převis uchazečů, například u gymnázií. Distanční kritéria neumožňují spravedlivě mezi uchazeči vybrat. V některých situacích by pak musel rozhodovat los.
V oborech vzdělání, ve kterých se nekoná jednotná přijímací zkouška, a střední škola nekoná ani školní přijímací zkoušku, se přijímací řízení uskuteční ve stávajícím režimu, tedy že ředitel školy zveřejní seznam přijatých uchazečů a ostatním pošle rozhodnutí o nepřijetí. Žák bude typicky odevzdávat zápisový lístek až v době, kdy bude znát výsledek z obou škol (oborů), na které se hlásí, jelikož zápisový lístek může uplatnit pouze jednou (nejedná-li se o výjimku předpokládanou zákonem při vydání nového rozhodnutí nebo při předávání lístku z oborů s talentovou zkoušku na obory jiné.). Zákon č. 135/2020 Sb. stanoví jednotný termín, dokdy nejpozději musí žáci přihlášení na jakoukoliv střední školu odevzdat zápisový lístek. Tento termín se odvíjí od termínu pro konání jednotné přijímací zkoušky, a to i pro školy, které jednotnou přijímací zkoušku nekonají. K termínu pro konání jednotné přijímací zkoušky (který bude teprve ministerstvem vyhlášen) se nejdříve přičte 8 kalendářních dnů (pro zveřejnění výsledků školou) a potom 5 pracovních dnů pro odevzdání zápisového lístku. Do této doby mohou všichni žáci uplatnit zápisový lístek a tento termín platí i pro školy, které zveřejní výsledky dříve. Střední škola tedy nemůže nutit žáky odevzdávat zápisový lístek dříve, žáci mají právo využít celou lhůtu danou zákonem pro rozhodnutí, na kterou školu zápisový lístek odevzdají.
Výsledek jednotných přijímacích zkoušek využijí obě školy, na které se žák původně hlásil, pokud se tam koná také jednotná zkouška. Výsledek pro vyhodnocení přijímacího řízení tedy využije i škola, na které žák jednotnou zkoušku nekoná. Přijímací zkouška sama o sobě o přijetí nerozhoduje, ale je pouze jednou částí přijímacího řízení na střední školu. Ředitel školy hodnotí splnění kritérií přijímacího řízení uchazečem také podle hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání, výsledků školní přijímací zkoušky, je-li stanovena, případně dalších skutečností, které osvědčují vhodné schopnosti, vědomosti a zájmy uchazeče.
Odvolání proti rozhodnutí ředitele školy nebude přípustné z důvodu urychlení procesu přijímání. Zákon nicméně nově zmiňuje institut nového rozhodnutí podle správního řádu. Ten umožní přijmout dříve nepřijaté uchazeče na místa uvolněná tím, že si úspěšní uchazeči vybrali jinou školu. V případě vydání nového rozhodnutí bude moci tento nově přijatý uchazeč uplatnit i již jednou uplatněný zápisový lístek.

Přijímací řízení na střední školy :

Dle informací z 15. dubna 2020 - realizace jednotných i školních přijímacích zkoušek ke vzdělávání ve středních školách se předpokládá v červnu 2020.
.
Odkaz na stránky CERMATU s ilustračními testy: zde: Informace k novému zákonu o přijímacím řízení na střední školy najdete zde:
Schéma přijímacího řízení na střední školy najdete zde:
Odkaz na stránky MŠMT, kde naleznete informace ve vztahu k přijímacímu řízení (zde):